Kde se vzal "zelený čtvrtek"?
Kde se vzal „zelený čtvrtek“?
Na dveřích školky bylo napsáno: „Na Zelený čtvrtek přijdou všechny děti v zeleném oblečení“ - zbystřila jsem. Hned jsem se zeptala paní učitelky, jestli ví, proč se tomu čtvrtku říká zelený. Zoufale mi odpověděla, že neví, ale hledá to všude možně na internetu, aby mohla pro děti udělat program. Přišla s tím prý paní ředitelka, že by to bylo fajn, když už je ten „zelený čtvrtek“, aby si to děti nějak zapamatovaly, že budou zeleně oblečené, bude na oběd zelené jídlo, špenát atd... zkrátka všechno zelené, tedy - zelený čtvrtek.
Pochopila jsem velmi rychle, že pašije ve školce zřejmě nebudou a ani sederová večeře – tedy – hod beránka. Už jsem se ani netroufla zeptat, co vymysleli ve školce na Velký pátek. Jen jsem se zmohla na to říct, že bez velikonočního příběhu to stejně nelze uchopit. Ale pochybuji, že by si ve školce troufli dětem mluvit o lidském odsouzení, o bolesti, o smrti, o Kristu Ježíši, o Boží záchraně - o vzkříšení.
Ehm, ehm - to raději budou pálit na zahradě školky koncem dubna čarodějnice a kdo nepřijde v kostýmu má tak trochu smůlu. Přátelé, raději budu dětem 1000x opakovat velikonoční příběh než vysvětlovat pálení čarodějnic.
Ale abychom se i tady trochu poučili – na internetu jsem se já pro změnu dočetla, že zelený čtvrtek nemá se zelenou barvou nic společného, ale ve skutečnosti prý český přívlastek zelený vznikl zkomolením původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (zelený čtvrtek). Toliko tedy k „zelenému“ čtvrtku...
Jak byste potom dětem ve školce vysvětlili "lkavý čtvrtek"?
...bez velikonočního příběhu to skutečně nepůjde!
Přeji Všem pokojné a požehnané Velikonoce - snad nás to všechny naladí tak, že se aspoň na chvíli přeneseme na jinou dimenzi vnímání světa, lidského života, osobní víry...
P.L.